Richmond in Port Arthur Mega Day

1. marec. Drugi dan Tasmanije je bil namenjen spoznavanju zgodovine otoka. Čeprav ima Tasmanija dokaj kratko zgodovino, je ta še kako zanimiva.
Izpred hostla smo štartali ob 7.55. Tokraten vodič Marc je vedel veliko stvari o Sloveniji in še zdaj ne vem, ali se je pripravil na to, ker je vedel, do bo imel slovenske turistke ali je bil enostavno tako zelo razgledan. Povrh vsega je bil težki športni fanatik in je vse sopotnike v kombiju spraševal o znanih športnih rojakih. In to celotno pot ture. Je znal pa izredno zanimivo razlagat zgodovinska dejstva. Prav užitek ga je bilo poslušat.
Preden smo začeli s turo, nam je Marc razložil kratko zgodovino tasmanskega mostu (Tasman Bridge), ki povezuje Hobart z zaledjem. V most se je leta 1975 zabila ladja Lake Illawara, zaradi česar je umrlo 12 ljudi (http://en.wikipedia.org/wiki/Tasman_Bridge_disaster). Ladja je še danes potopljena pod mostom in ker je preblizu mostu, si je ne upajo dvignit, ampak jo redno nadzorujejo.
Tasman Bridge – na levi strani manjka eden od podpornih stebrov

Prav tako nam je na kratko omenil zgodovino Tasmanskih Aboriginov. Izredno kruto in žalostno, kar se jim je zgodilo. Nad njimi je bil v 19. stoletju  izveden popoln genocid, zaradi česar ni ostal niti en potomec te družbe. V kolikor jih niso pobili priseljenci, so jih pokončale razne bolezni, na katere niso bili odporni. Zadnja preživela je bila  aboriginka Truganini (http://en.wikipedia.org/wiki/Tasmanian_Aborigines).
Ne morem si predstavljati, kako kruto mora biti, ko se zaveš da si zadnji svoje vrste in da bo s tabo umrl celoten rod. Grozno!!  
In smo začeli z našo turo. Pot nas je vodila čez številne pašnike in gozdove evkaliptusa in kaj hitro smo prišli do prve točke našega ogleda, zgodovinskega mesta Richmond. Richmond stoji ob reki Coal River in je včasih bil pomembno vojaško-oskrbovalno in zaporniško mesto. Ob gradnji novega mostu za Hobart je zgubilo na pomenu in je danes samo še mesto duhov. Richmond je polno slikovitih hišic iz 19. stoletja, vendar so v teh v glavnem trgovine s spominki in prenočišča. Nikjer nobenih pravih prebivalcev. Kljub temu lepo mestece, najbolj znano po Richmond Bridge-u (kamniti most, ki so ga leta 1823 zgradili zaporniki in danes velja za najstarejšega v Avstraliji).  

Ena od številnih slikovitih hišk v Richmondu

Še ena od starih hišk
Vaška cerkvica
Cerkev St. John´s – prva rimskokatoliška cerkev v Avstraliji
 Slavni Richmond Bridge

Po ogledu Richmond-a smo se odpravili proti Tasmanskem polotoku. Najprej čez kraj Dunalley, kjer je Davison Canal- kanal, ki povezuje polotok s celino in ima stare zapornice, ki so se dvigovale za ladje z jetniki.
Skozi temačne gozdove smo kaj hitro prispeli do 100- metrske peščene ožine Eaglehawk Neck, nekoč edinega prehoda z odročnega Tasmanskega polotoka na celino. Ožina je bila zadnja točka ki je povezovala kaznilnico Port Arthur s Tasmansko celino. Znana je bila po tem, da so jo varovali psi (t.i. Dogline), privezani na sode, ki so takoj izvohali pobeglega zapornika in na to opozorili paznike. Vsak zapornik bi zelo težko prišel čez to vrsto krvoločnih psov, druga možnost za pobeg pa je bila plavanje čez morsko ožino, v kateri pa so čakali morski psi in visoke čeri. Zaradi te ožine je Port Arthur bil kot nekak Alkatraz, naravni zapor, ki ni potreboval visokih zidov, saj je za te poskrbela kar narava sama. Tisti redki, ki jim je uspelo pobegniti in so se prebili s polotoka, pa so se znašli v redko poseljeni divji pokrajini. Eden od takih srečnežev je bil Martin Cash (http://en.wikipedia.org/wiki/Martin_Cash), ki je pobegnil iz Port Athurja kar dvakrat!  
Davison Canal
Oznake za Dogline
Replika enega od ta hudih kužkov ki so varovali ožino Eaglehawk Neck 

Zadnja postaja ki smo jo naredili pred vstopom v Port Arthur je bil kraj Taranna, kjer je včasih potekala lesena železniška proga –vozičke z gospodo so potiskali kar zaporniki sami, za zavore pa uporabljali lastne noge.
 Takole je izgledal prvi vlakec-vagon, ki so ga ob strani potiskali zaporniki in ki je potekal po lesenih tračnicah
In nato smo prispeli v zloglasni Port Arhtur.

No Response to "Richmond in Port Arthur Mega Day"

Objavite komentar

powered by Blogger | WordPress by Newwpthemes