Blue Mountains ali ko ti dež pokvari čudovito izkušnjo

5 marec. Danes je bil dan za organiziran izlet na sloviti Blue Mountains. Pa se je začel bolj klavrno. Zbudile smo se ob 6h, pozajtrkovale in pičile pred hostel. Tam nas je že čakal vodič Jimmy, skupaj s še 16 drugimi potniki. Niti približno ni bil tako fajn, kot so bili tasmanski vodiči, je pa res, da je imel opravka z večjim številom potnikov in ni bil tako aktiven. 
Najprej smo se peljali do olimpijskega parka, kjer so leta 2000 potekale poletne olimpijske igre (http://en.wikipedia.org/wiki/2000_Summer_Olympics). Dandanes sicer ogromna olimpijska vas večino časa sameva, občasno pa v njej še organizirajo kakšne športne dogodke in koncertne prireditve. Na kratko smo se ustavili in pofotkali okolico. Ko sem ugotovila, da nimam fotoaparata s sabo, je za mene bil dan že pokvarjen.
Sledila je vožnja do vznožja Blue Mountains, kjer smo si najprej ogledali kenguruje v naravnem rezervatu, kar je bila lepa izkušnja. Zatem je sledil naš t.i. ˝bush walk˝, po uhojeni poti (vklesani v skalo) do slapov Wendworth falls (http://en.wikipedia.org/wiki/Wentworth_Falls,_New_South_Wales). Krajši pohod bi mi bil veliko bolj všeč, kot mi je bil, če nebi začelo deževati in to vedno bolj. Izkušnja hoje ob skalah in na robu prepada ni bila več tako mikavna, ker mi je zaradi dežja na poti nenormalno drselo, kar me je nekoliko strašilo.
Po sprehodu smo imeli krajši postanek za malico in privoščila sem si tipično mesno oziroma piščančjo pito. In potem je začelo liti kot iz škafa. V mestu Kotomba bi si naj ogledali svetovno znamenitost, kamnito formacijo imenovano Three sisters, vendar je bilo tako slabo vreme, da smo zaradi megle, ki se je spustila med gorovje, videli le eno od sester. Tri sestre drugače izgledajo takole: http://en.wikipedia.org/wiki/Three_Sisters_(Australia).
Sledila je vožnja do Blue Mouintains Scenic World (http://www.scenicworld.com.au/), v dolino obkroženo z modrim gorovjem, kjer si lahko izbral eno od mnogih sprehajalnih poti in si ogledal deževni gozd. Sprehod je zaradi nenormalnih padavin odpadel, tako da smo se do deževnega gozda spustili kar z gondolo. Po kratkem postanku v gozdu smo se vrnili na vrh z gorskim vlakom. Trasa vlaka je bila pod kotom 52° stopinj (kar je bilo nenormalno strmo) in vožnja s tem vlakcem je bila skoraj edino, kar mi je bilo na tokratni turi všeč. Ko smo se vrnile nazaj v hostel, sem ugotovila, da je moj fotoaparat spravljen na varno v sobi in odvalil se mi je kamen od srca :)
Zvečer smo bile dogovorjene, da se dobimo na pijači s kolegom, ki je prav tako prišel na potovanje v Avstralijo. Zasidrali smo se v prvem najbližjem pubu in začeli degustacijo lokalnega točenega piva. Za informacijo, izredno priporočam pivo Pure blond, ki je bilo res dobro! In tako se je še en dan v Avstraliji lepo zaključil.
ANZ Stadium
Olimpijska bakla
Alfa samec
Kengurujčki v naravnem rezervatu
Golobčki s čopki
Blue Mountains
Modro gorovje drugič
Naša sprehajalna pot je bila vklesana v skalo
Kako izgleda nacionalni park
Wenthworth Falls
Slapovi na poti
Sprehajalna pot ob slapovih in prepad
Ena od sester, zavita v meglo in deževne kapljice

WTF je to?

Videti jo je mogoče na vseh koncih vzhodne obale Avstralije. Težko jo je spregledati na sredi Sydneyja. Stopica naokrog brezskrbno, stopica okrog tebe, ko sediš na travi v parku, s svojim dolgim, strašljivim kljunom. Po številu primerkov bi jo lahko primerjali z našimi golobi, te ptice so vsepovsod! In ko vidijo smeti, postanejo še bolj radovedne in s svojim dolgim kljunov poščipajo, da bi dobile kak grižljaj ostankov hrane… Radovednost mi ni dala miru, zato sem morala pogooglat in se bolje seznanili s to nenavadno ptico. Gre za t.i. avstralskega belega ibisa (Threskiornis molucca). Oblasti Avstralije se ne morejo zediniti, ali je ptica v urbanih območjih škodljivec ali ranljiva vrsta. Vsekakor pa zanjo velja, da zaradi specifičnega vonja smrdi in da je vsiljiva do ljudi (ker ima rada smeti). Definitivno še ena zanimivost, ki jo je mogoče videti samo v Avstraliji!



Sydney Aquarium

Sydneyjski akvarij je kot eden največjih akvarijev na svetu, lociran v vzhodnem predelu mesta, imenovanem Darling Harbour. V akvariju si je mogoče ogledati številne čudovite živali podvodnega sveta, iz večine najbolj znanih avstralskih vodnih habitatov (rečni sistem Murray-Darling, vodni habitat kljunašev in slanovodnih krokodilov, habitat morskih krav, živali južnega oceana in severnega oceana - koralnega grebena). Največji atrakciji sta stekleni del z morskimi psi (ki plavajo nad glavami obiskovalcev) ter replika koralnega grebena. 

Pa še nekaj fotografij, ki so uspele pri ogledu akvarija:

Sarkastičen napis pred terarijem krokodilov

 Morska krava

Ribice
Paracanthurus hepatus ali modri kirurg
Moorish idol ali zastavica
Ribice in skati
Replika koralnega grebena in njegovi prebivalci
Morski psi

Sydney Opera House

Najbolj znana operna hiša na svetu. Zgrajena je bila po predlogi danskega arhitekta Jorna Utzona ter na pobudo guvernerja premierja Josepha Cahilla. Graditi so jo začeli leta 1957 ob Sydneyjskem zalivu (zraven slovitega mostu Sydney Harbour Bridge) in seveda so gradnjo že od začetka spremljale težave.
Najprej finančne narave, saj je projekt veliko stal. Prvi dve leti gradnje so zaradi napačnih kalkulacij postavili neprimerne temelje, zaradi česar so morali tisto kar je že bilo postavljeno popolnoma zrušili. Na arhitekta je bil zaradi tega izveden ogromen pritisk, zato je odstopil od projekta, pobral svoje načrte in Avstralcem pustil zgradbo samo s streho, brez notranjosti. Notranji del je brez prvotnih načrtov nato zasnoval arhitekt Peter Hall, in seveda je bila notranjost popolnoma drugačna od zunanjosti oziroma od predvidenega. Namesto načrtovanih dveh dvoran jih je danes v operi pet, tri majhne, koncertna in pa operna, opera pa premore tudi največje orgle na svetu. Gradnja tega arhitekturnega bisera se je zaključila v šestnajstih letih (predvidenih je bilo 6 let). Slovita stavba školjčne oblike z 183 metrov dolžine, do 120 metrov širine stoji na več kot 500 betonskih stebrih, ki segajo tudi do 25 metrov pod morsko gladino. Danes ostareli arhitekt Jorn Utzon ponovno pomaga pri manjših prenovah in popravkih stavbe, ki so še potrebni.
V operi domujejo trije umetniški ansambli, operni (Opera Australia), gledališki (Sydney Theatre Company) in simfonični (Sydney Symphony Orchestra), v njej pa tudi gostujejo številne operne, baletne, plesne in glasbene predstave. Vstopnice so klasično v večini primerov razprodane vnaprej.
 Sydneyjska opera z Sydney Harbour Bridge v ozadju in zloveščimi oblaki

 Na poti proti Sydneyjski operi

 Pokriti del strehe od blizu zgleda takole
 Keramične ploščice so bile dodane po sistemu sestavljanja legokock - ipak je arhitekt bil danec:)

 V notranjosti - opremljeni toaletni prostori z zanimivimi umivalniki
 
 Svetovno znani panoramski pogled na opero (slikano iz mostu)

Sydney Opera House v zalivu


Sydney

4. marec. Dan namenjen ogledu Sydneyja, česar sem se že pošteno veselila.
Po dokaj zgodnjem zajtrku smo se znašle na mestnih ulicah in z Lonely Planetom pod roko začele odkrivati mesto. S hostlom smo imele res neverjetno srečo. Lokacija je bila fenomenalna, samo nekaj minut stran od mestnega botaničnega vrta in od tam samo korak do Sydneyjske opere! Odlično.
Pot smo začele z ogledom spomenika vojakom Avstralije, Anzac Memorial. Od tukaj nas je pot vodila naprej mimo St. Mary´s katedrale do prečudovitega kraljevskega botaničnega vrta (Royal Botanic Gardens). V njem smo se ustavile za kakšno uro, se sprehodile med bujnim rastlinjem in naletele na dokaj nenavaden prizor – kakaduje. To kar so golobi pri nas, so očitno v Sydneyju simpatični kakaduji, saj jih je bilo res veliko. In zatem je sledilo še eno presenečenje- med hojo smo iz različnih koncev slišale zelo čudne živalske glasove. Ko sem pogledala gor, me je skoraj kap od šoka. Nad mano je bila velika drevesna krošnja in v tej nepregledno število velikih netopirjev! Naši netopirčki so nič proti tem mrcinam. Iz krošenj so viseli kot kakšni obešeni žaklji, česar podobnega do zdaj nisem videla še nikjer. Kaj hitro smo ugotovile da gre za vrsto sadnih netopirjev imenovano ˝leteče lisice˝ (flying foxes: http://www.rbgsyd.nsw.gov.au/welcome_to_bgt/royal_botanic_gardens/garden_features/wildlife/flying-foxes). Ne glede na to, da je bilo zanimivo opazovati ta nenavaden prizor, me je ob tem obdajal neugoden občutek, kako neprijetno bi bilo, če bi se te žvali zapodile v moje lase.
Če v botaničnem vrtu pozorno slediš napisom, te bodo ti vodili na konec vrta in do slavne Sydneyjske opere. Nisem si predstavljala, da bo opera tako blizu hostla. Kaj kmalu sem se znašla pred njo in vsa presrečna začela obvezen photoshooting, z vseh možnih zornih kotov. Po fotkanju smo se odločile, da se povzpnemo na še eno Sydneyjsko znamenitost – Sydney Harbour Bridge, s katerega je viden čudovit razgled na Sydneyjski zaliv in znamenito opero.
Po prvem delu ogleda smo si vzele kratek postanek za malico in jo pojedle kar na travi botaničnega vrta, kar je bilo presenetljivo dovoljeno. To je samo še dodatno potrdilo, da so Avstralci res simpatičen narod. Vse naokrog si namreč lahko videl napise oziroma t.i. visitor code: Please walk on the grass! We also invite you to smell the roses, hug the trees, talk to the birds and picnic on the lawns. Mislim če to ni simpatično!:)
Drugi del ogleda smo si rezervirale za obisk slavnega Sydneyjskega akvarija. Popoldan smo preživele v odkrivanju bujnega avstralskega podvodnega sveta in si čudile živalim, ki jih je mogoče videt samo na tej strani sveta. Meni osebno so bili najljubši morski konjički in morska krava, izjemno zanimiv je bil tudi del z morskimi psi in koralnim grebenom, katerega bomo čez nekaj dni videle tudi v živo:)
Sledijo fotke:
 Anzac Memorial
 Notranjost spomenika
 St. Mary´s katedrala
Archibald Fountain (Hyde Park)
 Sprehajalna pot ki vodi do botaničnega vrta
 Znotraj botaničnega vrta
 Pijano drevo:)
 Običajen pojav v botaničnem vrtu - kakadu
 Opozorilna tabla za leteče lisice
 Viseči žaklji - netopirji
 Viseče leteče lisice med počivanjem
 Pogled na Sydneyjsko opero in Harbour Bridge
 Sydneyjski nebotičniki
 Sydney Harbour Bridge
Na mostu

Hobart

3. marec. Zadnji dan na Tasmaniji. Dan rezerviran za ogled drugega najstarejšega tasmanskega mesta Hobart.
Ker nismo imele nobene planirane ture, smo si privoščile malo daljši spanec. Budnica je bila ob 8.30. (končno sem se malo naspala), sledil je zajtrk, pakiranje in sprehod do mesta. Ob sebi smo imele zvestega spremljevalca Lonely Planet, s katerim smo si pomagale pri odkrivanju mesta. Prosto po Prešernu smo osvajale ozke uličice in si ogledovale mestno pristanišče. Glavne znamenitosti mesta, ki smo jih na poti videle, so bile Franklin Square, Victoria Dock, Elizabet St. Pier, Parliament House ter svetovno znana tržnica Salamanca Place (kjer je vsako soboto živahna tržnica) in čudoviti zgodovinski del mesta Battery Point. Hobart premore tudi najstarejšo pivovarno v Avstraliji, imenovano Cascade, za katero pa žal nismo imele časa.
Mesto je ob jutrih praktično prazno, redko vidiš pohajkovati ljudi, le tu pa tam kakšnega učenca v obvezni šolski uniformi. Šele z opoldansko uro se na ulice zgrnejo prebivalci, v iskanju dnevne malice. In takrat simpatično mesto, sicer nekoliko dolgočasno, pokaže svoje prave barve.
Manjkalo je le še poskušanje lokalnega piva Cascade. Prava znanost je bilo najti trgovino, kjer prodajajo pivo. Tasmanija je namreč edina avstralska zvezna država, kjer je mogoče kupiti pivo samo v t.i. bottle shope-ih in te trgovine so bile izjemno dobro skrite. Ko smo se po pol urnem iskanju le dokopale do piva, je sledil nov izziv iskanja primernega prostora, da bi ga popile. Kočno smo naletele na park, kjer je bilo dovoljeno pitje alkohola in ga z velikim užitkom spile na dušek.
Zatem smo se vrnile v hostel, malicale in se počasi odpravile na letališče za našo naslednjo destinacijo – Sydney. Tokratno letalo je bilo manjše skropucalo kot tisto s katerim smo priletele, česar sem bila izjemno vesela. V Sydneyu smo pristale ob 19h in zamudile možnost brezplačnega prevoza do hostla. Ni nam preostalo drugega, kot da se vkrcamo na vlak (15 AUS) in poiščemo hostel. Ker smo bile že zelo utrujene, smo imele težave z iskanjem in orientacijo, zato so nam priskočili na pomoč prijazni domačini. S pravilnimi napotki smo na koncu le prispele do cilja - West End Backpackers (http://www.westendbackpackers.com/index.php?topic_id=235&PHPSESSID=443b15d9d22f8ffd0b13fcee6102df6f). Ob prihodu je sledilo novo presenečenje. Rezervirale smo sobo za 6 oseb, dodelili so nam pa 4-posteljno sobo, z lastnih tušem in WC-jem. Odlično!!! In ob jutrih smo dobile zastonj zajtrk! Popoln luksuz:)

Nekaj utrinkov iz Hobarta:
Pristanišče
Abel Tasman - odkritelj Tasmanije
Franklin Square
Trg Salamanca
Park ob parlamentu kjer je sledila degustacija piva
Napis
Lokalno pivo v vrečki
Tasmanski smisel za humor

powered by Blogger | WordPress by Newwpthemes